poniedziałek, 31 stycznia 2011

Revit MEP - od 3D do 5D

Projektowanie trójwymiarowe rozwija się bardzo dynamicznie. Wiodącą specjalnością w tym zakresie jest branża konstrukcyjna, wykorzystująca płynące z tego korzyści w najpełniejszym zakresie.
W branży architektonicznej możliwość prezentowania klientowi realistycznych wizualizacji w jakości fotograficznej z uwzględnieniem oświetlenia naturalnego i sztucznego ułatwia podejmowanie precyzyjnych decyzji już na etapie koncepcji.

Pochodną tego nurtu jest idea projektowania 5D (bim lub bimm) umożliwiająca generowanie z modelu graficznego danych czasowych (harmonogram) – 4D oraz danych kosztowych (kosztorysu) - 5D. Zmiany i korekty w modelu graficznym automatycznie dopasowują elementy obliczeniowe.

Z pośród oferowanych na rynku programów jedynie Revit umożliwia integrację wszystkich branż, która jest warunkiem funkcjonowania systemu 5D.

Inną istotną zaletą programu Revit jest możliwość projektowania rozproszonego tj. praca na tym samym pliku w różnych lokalizacjach. Jedno ze znanych nam biur austriackich korzysta z pomocy kolegów pracujących w Australii.

Revit MEP służący do projektowania instalacji mechanicznych i elektrycznych jest aktualnie stosunkowo najmniej zaawansowany i jest bardzo niewiele przykładów branżowych projektów 3D zrealizowanych kompletnie przy pomocy programu Revit.

Pozostający w tyle Revit MEP wymaga radykalnego zwiększenia tempa jego wdrażania.

Inicjując powstanie Revit MEP Club mamy nadzieję przyczynić się do możliwie jak najbardziej intensywnej wymiany doświadczeń pomiędzy użytkownikami.

Nieliczne biura, które zdecydowały się na intensywne wdrażanie tego programu, w niektórych przypadkach hermetyzują się, pielęgnując zdobytą wiedzę jako atut rynkowy.

W przeciwieństwie do nich staramy się dzielić doświadczeniami z jednostkami wdrażającymi ten program, aby nie tracić w kilku miejscach jednocześnie czasu na rozwiązywanie tego samego problemu.

Zamierzamy również w przyszłości organizować niekomercyjne warsztaty i seminaria służące wymianie praktycznych skrótów i usprawnień pozwalających na zmniejszenie pracochłonności czynności projektowych.

Innym zagadnieniem jest tworzenie brakujących dotychczas bibliotek. Mamy tu do czynienia z zapotrzebowaniem na biblioteki dla projektantów instalacji zawierającymi schematyczne elementy i ich parametry techniczne oraz biblioteki dla architektów zawierające realistyczne odwzorowania np. grzejników i innych widocznych elementów instalacji.

Poniżej przedstawiamy przykłady omawianych zagadnień.


Scholze GruppeInstalacje 3D - usunięta część przegród budowlanychInstalacje 3D - usunięta część przegród budowlanych (kotłownia)
Wycinek instalacji w 3DGrzejnik Brandoni - Milwaukee
Grzejnik Brandoni - Rado QD


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz